Press "Enter" to skip to content

Ako dosiahnuť úspech? Rozdeľ svoj cieľ.

S každým novým klientom konzultujem nielen jeho zdravotný stav, hmotnosť, telesné miery, stravovacie návyky… ale aj tú najdôležitejšiu časť: CIEĽ. Každý z nás by chcel dosiahnuť úspech v oblasti, do ktorej investuje svoju energiu, svoj čas. Ako si teda ísť pre výsledok „na istotu“?

Nie, toto nebude žiaden univerzálny návod typu: ,,Rob týchto 5 vecí každý deň a dosiahneš úspech.“ To je bullshit. Pozrime sa na úspech trocha reálnejším pohľadom.

Úspech pri chudnutí

Chcem schudnúť 20kg za 6 mesiacov. Pre mnohých tak veľký sen, vnímaný ako životný úspech ako pre niektorých kúpa nového Mercedesu. Čiže priam nepredstaviteľný v reále. Pritom je to možné a každý deň nás obklopujú ľudia, ktorí tento cieľ nielen dosiahli ale aj predbehli.

Rozdelenie cieľa

Keď si však týchto 20kg rozdelíme do 6 mesiacov, zistíme, že mesačne potrebujem zhodiť iba 3,33kg. To znamená, že za 1 týždeň musím schudnúť 0,83kg = zaokrúhlene 800 gramov = denne 114 gramov.

Je pre teba nemožné uveriť tomu, že dokážeš denne schudnúť 114 gramov?

Analýza cesty k cieľu

1kg tuku predstavuje približne 7 700 kalórií. Takže potrebujem mesačne spáliť o 25 641 kalórií viac ako zjem. Strašne veľa, že? … Vôbec. Pretože keď si týchto 25 641 kalórií vydelím 30 dňami v mesiaci, zistím, že denne potrebujem byť v deficite 855 kalórií.

Teraz si vypočítam svoj bazálny metabolický výdaj (BMR) a zistím, že môj bazálny metabolizmus predstavuje 2.400 kalórií denne. Ak si jedálniček nastavím na 2.000 kalórií a pridám denne hodinu aktívneho pohybu – dostanem sa na deficit v priemere okolo 800 kalórií denne.

Vydržím to robiť 6 mesiacov a priebežne budem optimalizovať svoj jedálniček na aktuálnu hmotnosť…

Dosiahnem úspech!

P.S.: Viem, teraz všetci tí novodobí BIO influenceri, čo nemajú nič iné na práci iba čítať vedecké štúdie budú nadávať – ako sa môže niekto dostať stravou pod svoj bazálny metabolizmus… Tak niečo pre vás:

1.) Keby ste mali v živote niekedy reálnych klientov, skutočných ľudí… zistili by ste, že keď nastavíte napríklad žene, ktorá doteraz jedla princípom ráno káva, cez deň koláč a večer sa natrieskam, keď jej nastavíte jedálniček na BMR+, nebude schopná to všetko zjesť. Dostane sa do ešte väčšieho problému. Klientom pravidelne hovorím, že diétu treba rozjesť.

2.) Zoberme si napríklad ketogénnu diétu. Pred pár minútami som skúšal nájsť pomocou uja Google dôkaz z vedeckej štúdie – ako ketodiéta škodí. A hneď na to som hľadal dôkazy zo štúdií – ako ketodiéta zachraňuje životy. Čuduj sa svete – obe tvrdenia sú podľa vedy pravdivé. Hooooolly shit… Čím to bude… že by neexistoval jeden univerzálny metabolický systém? Hold.

Ak máš cieľ, priprav si plán

Tým chcem povedať to, že sú dôležité dva faktory:

1.) Určiť si absolútne konkrétny cieľ (schudnúť 20kg, zarobiť 100.000€, naučiť psa 10 povelov…)

2.) Spoznať cestu, akou dosiahnem úspech a premením svoj cieľ v realitu

Je vysoko pravdepodobné, že tvoj cieľ už niekto na tomto svete niekedy dosiahol. Môžeš sa inšpirovať príbehmi druhých ľudí. Môžeš dohľadať potrebnú literatúru a stať sa odborníkom vo svojej oblasti – pomôcť sebe a možno neskôr pomáhať druhým dosiahnuť úspech. Môžeš sa stať lídrom. Dokonca môžeš teda dokázať oveľa viac ako máš teraz v hlave nastavené – tú hornú hranicu úspechu.

Dôležité je však uvedomiť si, že nestačí iba snívať. Nestačí sa ani chopiť príležitosti, pretože príležitosť nepríde sama od seba. Všetko závisí od tvojej aktivity. A síce to znie veľmi vesmírne, ale je to pravda:

Akú energiu vysielaš, taká sa ti vracia.

Takže ak stále iba snívaš, budeš mať stále viac a viac nedosiahnutých úspechov a budeš mať viac a viac snov, pretože tráviš príliš veľa času premyšľaním nad tým:

…čo by som urobil/a keby som mal toto…

…ako by som sa správal/a keby som mal toto…

„Toto“ však nie je cesta k úspechu. „Toto“ je cesta k ceste.

Tvoj sen predstavuje cestu k tomu aby si dal svojim dňom hlbší zmysel. Aby sa stalo dosahovanie progresu samozrejmosťou a vnútornou túžbou.

Mercedes

Takže ak si chcem za 5 rokov kúpiť Mercedes za 100 000€, musím rozanalyzovať svoj cieľ:

5x 12 mesiacov = 60.

100 000€ : 60 = 1 666€.

Musím si odložiť 1 666€ mesačne na to aby som si mohol za 5 rokov kúpiť Mercedes v hotovosti.

95% ľudí povie, že je to nemožné.

A práve preto 95% ľudí nemá luxusný Mercedes.

Ten, kto verí svojim snom vie, že aj tí, ktorí dosiahli úspech museli prejsť určitou cestou. A síce to znie zase veľmi klišé a vesmírne ale… Všetci máme tých istých 24 hodín. A je na tebe, do čoho investuješ čas.

Poznám človeka, ktorý učil chlapov ako zbaliť ženy a zarobil na tom 700 000€.

Poznám človeka, ktorý nikdy nevybudoval predtým profitabilný biznis ale začal sa živiť tým, že učil ľudí zarábať a zarobil 3 000 000€.

Poznám človeka, ktorý nevie po Anglicky ani 50 slov, napriek tomu spustil online biznis v Amerike a za prvý mesiac dosiahol tržby za viac ako 100 000€.

Všetci títo traja ľudia… sú slováci. Nemôžem si ich však dovoliť menovať.

Takže… je niečo nemožné? Iba to, čo sa nachádza v tvojej hlave v šuflíku „toto sa nedá“.

Keďže túto stránku čítajú väčšinou ľudia, ktorí chcú schudnúť… Pýtam sa ťa:

Považuješ dosiahnutie konkrétnej hmotnosti za úspech? Máš konkrétny cieľ? Vieš, že chceš za xy mesiacov vážiť xy kilogramov? Môžem ti ukázať cestu. Mám za sebou stovky úspešných premien s klientmi… ale to už vieš… a keď to náhodou nevieš, môžeš si to pozrieť na tejto stránke (klikni).

A spoločne dosiahneme úspech. Pretože spolu dokážeme viac 🙂