banner
okt 27, 2019
15 Views
3 0

Môže alkohol pokaziť Tvoje chudnutie?

Written by
banner

Vtipné je, že z alkoholu nepriberieš. Ale z toho, čo Ti spôsobí, áno.

Nechápeš ako je to možné? Vysvetlím…

Sľúb mi ale, že si to prečítaš celé, aj keď na začiatku musím použiť trocha terminológie:

Po nápoji sa Tvoje telo začne alkoholu rýchlo zbavovať pomocou alkoholovej degydrogenázy (ADH). V tomto procese ADH sa premieňa alkohol na acetaldehyd, ktorý sa ďalej rozkladá na acetát. Tieto vedľajšie produkty (acetaldehyd a acetát) sa považujú za vysoko reaktívne a môžu zvýšiť oxidáciu v tele, ale najmä v pečeni.

Keďže Tvoje telo považuje tieto vedľajšie produkty za nebezpečné, chce sa ich rýchlo zbaviť. 

Preto telo alkohol použije ako palivo = zastaví chudnutie!

Množstvo kalórií v rôznych drinkoch
Množstvo kalórií v rôznych drinkoch

To znamená, že telo výrazne obmedzí spaľovanie tuku. Prestane používať sacharidy na energiu. 

Práve preto, aj keď zo samotného alkoholu nepriberieš, tak zároveň ani nepodporí Tvoje chudnutie. Práve naopak.

Tuky a sacharidy, ktoré ozdobovali Tvoj dnešný tanier s jedlom budú odložené kvôli alkoholu “nabok” a majú preto dôvod sa začať ukladať vo forme tuku.

3 dôvody, prečo alkohol kazí chudnutie:

  1. Tvoja pečeň začne toxíny z alkoholu spracovávať zvýšeným používaním určitých, vo vode rozpustných, vitamínov, ako sú vitamín B1, B3, B6, folát a C, a zároveň môže vyčerpať tukom rozpustné vitamíny A, E a K1. Počas tohto obdobia sa môžu tieto poklesy vitamínov odraziť na strate motivácie a energie.
  2. Po alkohole začne Tvoj mozog používať viac GABA. Je to inhibičný neurotransmiter v mozgu a je veľkým dôvodom, prečo je alkohol známy ako „utlmujúci“. GABA je tiež neurotransmiter, ktorý je zodpovedný za to, aby ste mohli spať. Preto, keď ho váš mozog pred spaním používa viac, odrazí sa to na kvalite spánku.
  3. Aj keď Tvoje telo začalo používať alkohol na energiu, uvoľňuje anti-diuretický hormón (ADH), aby sa zbavilo alkoholu. To v podstate znamená, že objem Tvojho moču sa výrazne zvýši. Keďže Tvoje obličky pracujú navyše, vaše telo uvoľňuje nárast niektorých minerálov a elektrolytov, najmä vápnika, horčíka, medi, selénu a mangánu. Všetky hrajú dôležitú úlohu nielen v objeme krvi, ale aj v zdraví kostí, krvnom tlaku a antioxidačných cestách.
  4. Okrem všetkého vyššie uvedeného sa pri malom pití zvyčajne vyskytuje malé zvýšenie kortizolu, zatiaľ čo hladina testosterónu klesne u mužov o 6,8%. Aromatáza sa tiež zvýši. Je to enzým, ktorý pomáha premeniť testosterón na estrogén a to samozrejme nie je to, po čom by chlapi túžili.

Alkohol ako pomocník pri chudnutí?

Alkohol zvyšuje citlivosť na inzulín, čo v podstate znamená, že Tvoje telo potrebuje menej inzulínu na vykonanie potrebnej práce. Znižuje riziko úmrtia na srdcovo-cievne choroby a rakovinu a takisto znižuje riziko Alzheimerovej choroby a posilňuje imunitný systém.

V skratke povedané – alkohol a chudnutie v podstate celkom idú dokopy.

Ak máš v hlave dostatok rozumu k tomu a spojíš príjemné s užitočným. 

Všetko s mierou

P.S.:

Ale nezabudni, že kým nebudeš mať nastavený správny jedálniček, tak to zas bude iba jeden z pokusov… Choď tentokrát na istotu a nechaj si poradiť.

Article Tags:
·
Article Categories:
Výživa a suplementácia
banner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *